„Herbata bez tajemnic”
Fiedoruk Andrzej

Cena: 16,60z³
ISBN 83-7344-009-7
Bia³ystok 2004, Wydanie I
format 1/3 A4, 152 strony


  Kup taniej...      
 
 
"Poca³unek to tak, jak gdyby jednym haustem wypiæ herbatê - nie masz tego nigdy do¶æ" - g³osi chiñskie przys³owie. Droga do zdrowia i dobrego nastroju nie by³aby dzi¶ us³ana listkami herbaty, gdyby nie chiñski cesarz Shennong. Jak g³osi legenda, do cesarskiego imbryka z gor±c± wod± wpad³y listki herbaty. Dzi¶ na ca³ym ¶wiecie w ci±gu jednej sekundy wypija siê 14 tysiêcy fili¿anek tego orze¼wiaj±cego napoju. Tak jak kupcy przemierzaj±cy Jedwabny Szlak, p³ac±c za towar sprasowanymi kostkami herbaty, tak wspó³czesno¶æ równie¿ doceni³a jej cudowne w³a¶ciwo¶ci.

Ksi±¿ka wyjawi Ci sekrety komponowania niepowtarzalnych mieszanek, dziêki którym codzienna czynno¶æ zyska rangê ceremonii. Dowiesz siê, które herbaty maj± w³a¶ciwo¶ci pobudzaj±ce i relaksuj±ce, które za¶ mog± byæ stosowane jako ¶rodek leczniczy. Poznasz tak¿e ciekawe anegdoty i legendy zwi±zane z histori± "boskiego zio³a", którym raczyli siê cesarze, królowie i mo¿ni tego ¶wiata.

Co sekunda na ¶wiecie wypija siê czterna¶cie tysiêcy fili¿anek herbaty, choæ we Francji na mieszkañca przypada jedynie pó³torej fili¿anki miesiêcznie. We W³oszech jeszcze mniej - trzy fili¿anki rocznie, a z³o¶liwi twierdz± nawet, ¿e wypijaj± je bêd±cy przejazdem we W³oszech Anglicy.
Podobnie jak wino, które tak bardzo cenimy, herbata ma równie¿ swoje crus, nazywane poetycko ogrodami, o przeró¿nych smakach, sposobach picia i zastosowaniach. Ka¿dy amator herbaty ma sobie tylko znany sekret komponowania takiej czy innej mieszanki.
Zajrzyjmy wiêc do tych ogrodów. Poznajmy historiê herbaty, sposoby jej produkcji i gatunki. Mo¿e pomo¿e to skomponowaæ nam w³asn± niepowtarzaln± herbatkê.

***
Chiñczycy od wczesnego ¶redniowiecza nauczyli siê przechowywaæ herbatê w taki sposób, ¿eby podobnie jak wino nabiera³a ona przez lata subtelnego aromatu i szczególnej mocy. Herbata przewo¿ona do Rosji z Chin przez Mongoliê na wielb³±dach lub koniach dociera³a do konsumenta niekiedy po up³ywie roku od chwili jej wyprodukowania. Herbata ta nie tylko nie stawa³a siê z tego powodu gorsza, ale nawet zyskiwa³a tak wysok± jako¶æ, ¿e by³a ceniona na rynku ¶wiatowym znacznie wy¿ej od herbaty dostarczanej do Europy drog± morsk±. „Karawanow± Herbatê” transportowano w drewnianych skrzyniach, wykonanych ze specjalnego, dobrze wysuszonego i pozbawionego zapachu drewna (drewno ablicji), wy³o¿onych od wewn±trz arkuszami cynowymi, od zewn±trz pokrytych szczelnie ¿ywic± wodoodporn±. Skrzynki oklejano dodatkowo woskowym papierem, umieszczano w bambusowej plecionce, nastêpnie obszywano skórami - sier¶ci± na zewn±trz - a miejsca szwów pokrywano podwójnie. Tak zapakowana herbata wêdrowa³a w niekorzystnych warunkach nawet 18 miesiêcy bez ¿adnego uszczerbku dla jako¶ci.

***
Arcyksiê¿na Northumberland by³a wychowawczyni± angielskiej królowej Wiktorii. Uwa¿a³a, ¿e jest kilka rzeczy, które nie przystoj± m³odej nastêpczyni tronu. W¶ród tych najbardziej zakazanych by³o picie herbaty oraz czytanie Times'a. Zakazywa³a m³odej Wiktorii z ca³± surowo¶ci± obu tych przyjemno¶ci. W dniu 28 czerwca 1837 roku, zaraz po koronacji na królow± Anglii, Wiktoria za¿±da³a fili¿anki herbaty oraz najnowszego wydania Times'a. Oczywi¶cie ¿±dania m³odej monarchini zosta³y natychmiast spe³nione, wtedy Wiktoria z u¶miechem stwierdzi³a: „Oto jest wreszcie dowód, ¿e rzeczywi¶cie panujê”.
Odt±d herbata i... whisky sta³y siê jej ulubionymi napojami.
Leszek Rum, 50 wieków z herbat±

***
Herbata na przeziêbienie
1 szklanka niezbyt mocnej herbaty, 2 ³y¿eczki soku z cytryny, 2 ³y¿ki miodu, 4 zmielone ziarenka pieprzu.
Zaparzone i przecedzone zio³a s³odziæ miodem i piæ przy przeziêbieniach, bronchitach, bólach gard³a i zapaleniach górnych dróg oddechowych.
Herbatka z kwiatu czarnego bzu
1,5 ³y¿ki kwiatów czarnego bzu, 1 szklanka wrz±tku, 1 ³y¿ka miodu.
Suszone kwiaty czarnego bzu zalaæ wrz±tkiem na kilka minut. Przecedziæ, przestudziæ, dodaæ miód i piæ po ³y¿ce 5 razy dziennie albo pó³ szklanki rano i wieczorem. Stosowaæ przy grypie i ogólnym os³abieniu.

Spis tre¶ci

Wprowadzenie 7
Legenda herbaty 11
1. Trochê historii - czyli jak to naprawdê z t± herbat± by³o? 15
2. Sk±d siê bierze herbata? 33
3. Kupno, przechowywanie i podzia³ herbat - czyli co w listku piszczy? 45
4. Syndrom osio³ka - czyli co o herbacie wiedzieæ trzeba 53
5. Tajemnicze herbaciane misteria 65
6. Herbata jest dobra na wszystko 81
7. La Pacho, Yerba mate, czy to te¿ herbaty? 97
8. Zupa z herbaty - czyli co kraj, to obyczaj 105
9. Przepisy - czyli herbata w kuchni 123
 

Nowo¶ci
Get the Flash Player to see this rotator.

Wyszukiwarka

Newsletter
Je¶li chcesz dowiedzieæ siê o nowo¶ciach w naszej dzia³alno¶ci, podaj swój mail.

E-mail

Warte polecenia
Gie³da ksi±¿ek
www.sprzedamksiazki.pl
Sklep Talizman
www.talizman.pl


© 2024 Instytut Wydawniczy KREATOR. Wszelkie prawa zastrze¿one.