|
|
|
|
|
„Sprzeda³em siê ludziom”
Kotañski Marek
Cena: 22,80z³
ISBN 83-7344-008-9
Bia³ystok 2003, Wydanie I
format A5, 228 stron
|
Kup taniej...
Ksi±¿ka, której obecne, drugie wydanie bierzesz do rêki, jest ¿ywym s³owem Marka. Stanowi odzwier-ciedlenie jego duszy, jest tchnieniem i rytmem jego serca. Do ksi±¿ki tej nie pasuj± naukowe komen-tarze, g³êbokie dywagacje i specjalistyczne opisy. Jej tytu³: "Sprzeda³em siê ludziom" oddaje g³êboki sens i przes³anie ¿ycia Marka. Jego duch, emanuj±cy ze stronic ksi±¿ki, ¿yje i zasila nas wiar±, mi³o¶ci±, nadziej±. Ksi±¿ka sk³ada siê z tekstów pisanych przez Marka w latach 80-tych i na pocz±tku lat 90-tych.
Ka¿demu, kto bêdzie czyta³ tê szczególn± ksi±¿kê ¿yczê jeszcze szerszego otwarcia serca na mi³o¶æ, na bli¼niego, na ka¿d± osobê, na Si³ê Wy¿sz±, na Boga - jakkolwiek go pojmujemy.
fragment przedmowy
dr. Paw³a Karpowicza
Ka¿dy narkoman na ogó³ bardzo narzeka, oskar¿a otoczenie, u¿ala siê nad swoim losem i samym sob±. Ja na dzieñ dobry zabieram im to, mówi±c: "Koniec z ponurym przynudzaniem". Dajê w zamian sytuacje i mo¿liwo¶ci kszta³towania nowej rzeczywisto¶ci, bliskiej idea³owi spo³ecznemu, gdzie panuj± normalne reakcje miêdzy lud¼mi, gdzie po wielu latach pustki zaczyna przebiegaæ wreszcie prawid³owa wymiana informacji z otoczeniem. W autentycznych, namacalnych dokonaniach odnajduj± oni potwierdzenie swojej mo¿no¶ci i warto¶ci. Pozbawiam argumentacji tych narkomanów, którzy twierdz±, ¿e ich branie to kontestacja i dowarto¶ciowuj± siê t± pseudoideologi±. Postawieni wobec mo¿liwo¶ci realizowania siê widz±, jak niewiele potrafi± i maj± do powiedzenia, jak ubogi w gruncie rzeczy jest zakres ich potrzeb i jak fa³szywy stworzyli obraz siebie samych. Umo¿liwiam im wgl±d we w³asne wnêtrze i po raz pierwszy nie ucieczkê i nie przerzucanie odpowiedzialno¶ci na innych, lecz próbê odnalezienia odpowiedzi we w³asnych b³êdach i zaburzeniach.
Nowy cz³owiek przychodz±cy do nas, jest lekko zdezorientowany, trudno mu zrozumieæ siê, co tu jest grane, wchodzi w miejsce, gdzie dziej± siê sprawy nie mieszcz±ce siê w jego wyobra¿eniach. Móg³ oczekiwaæ wed³ug znanych sobie schematów kolejnej odtruwalni, domu dla ubogich, puszki lub najlepszym przypadku hipisowskiej komuny.
Tymczasem ¿ycie u nas nie jest schronem, enklaw±, a wiêc znowu alienacj±, lecz jest treningiem przed powrotem w normalno¶æ. Zorganizowali¶my je na zasadach przeciêtnego domu, w którym siê mieszka, pracuje, robi zakupy, planuje wydatki, my¶li o przysz³o¶ci, wspólnie rozwi±zuje codzienne problemy, du¿o rozmawia ze wszystkimi. Spo³eczno¶æ jest rodzin±, w której wszyscy dzia³aj± dla jej dobra, w której ka¿dy ma swoj± rolê i swoje miejsce. Jest ona zorganizowana jakby na dwóch p³aszczyznach, ogarniaj±cych dwie g³ówne sfery ¿ycia cz³owieka: ¿ycie rodzinne i ¿ycie spo³eczne. Koordynuje je Zarz±d Domu, którego cz³onkowie sprawuj± okre¶lone role. I tak: ¿ycie rodzinne organizuj± prezes, pe³ni±cy funkcjê ojca i gospodyni domu, która jest matk±.
Prezes ustala ze wszystkimi, co jeszcze trzeba zrobiæ, aby zabezpieczyæ dom niejako od strony materialnej, co trzeba kupiæ, ulepszyæ, naprawiæ czy wykonaæ. Gospodyni natomiast ogarnia sferê domow±, intymno¶ci, wyznaczon± przez takie czynniki, jak: czysto¶æ, porz±dek, sprawy zwi±zane z kuchni±. Ona przypomina o zmianie po¶cieli, podlewaniu kwiatów, ¶wie¿ych bukietach na stole w jadalni, zapastowaniu pod³ogi, ale tak¿e odpowiednim przyjêciu go¶ci, zrobieniu herbaty choremu koledze, przygotowaniu pokoju dla odwiedzaj±cych rodziców.
Spis tre¶ci
ROZDZIA£ I
Ty zarazi³e¶ ich narkomani± 13
Narkomania 23
Nowicjat 32
Domownicy 65
Monarowiec 83
ROZDZIA£ II
Daj siebie innym 93
Przedmowa 95
Dok±d idê 100
Wspomnienia i refleksje 108
ROZDZIA£ III
Od zara¿enia do mi³o¶ci 135
ROZDZIA£ IV
Druki ulotne 145
1. Nic nie zosta³o oszczêdzone (fragmenty) 145
2. "Muszê graæ twardego faceta" (fragment rozmowy) 150
3. "Nie zasypiajmy" (fragment artyku³u) 152
4. "Sztafeta solidarno¶ci nie dojecha³a" 154
5. "Autobusem z napisem aids"? (fragment) 155
6. "Strach oprzed powrotem" (fragment) 157
7. "Kotañski za i przeciw" (fragment) 158
8. "Kotañski - pieszczoch komuny" (fragment) 159
9. "A prawda uczyni ciê wolnym" 160
10. "Kotañski jest jeden" 164
11. "Przed szokiem" (fragmenty rozmowy z Markiem Kotañskim) 167
12. "Jak bezdomne zwierzêta" - rozmowa z Markiem Kotañskim (fragment) 168
13. "Kawiarenka pod hiv-kiem zaprasza" 169
14. Monarowskie Przytulisko 170
15. "Ruszy³o pogotowie dla nosicieli" 170
16. "Dotkn±æ cz³owieczeñstwa" 171
17. "Rozmowa z markiem kotañskim" 176
18. Marek Kotañski: "Wiara we mnie - wiar± w uzdrowienie" 183
19. Victoria Kotan, czyli oaza dobroci 190
20. "Sprzeda³em siê ludziom" 191
ROZDZIA£ V
Poczta Marka Kotañskiego 201
Pos³owie - Pogañska uzurpacja 211
O¶rodki Monaru 217
Punkty konsultacyjne Monaru 218
Nowo utworzone o¶rodki Monaru 219
|
|
|
|
|
|
|
|